District Home

Staff Directory

Adcock, Lindsey
2nd Grade teacher
Akin, Cindy
Title I Asst./ AfterCare Site Director
Akin, Cindy
Title I Asst./ AfterCare Site Director
Albright, Debbie
2nd Grade Teacher
Batey, Cary
Math Interventionist
Bell, Amanda
5th Grade Science/SS
Blaylock, Greg
ERC Assistant
Caldwell, Cindy
Assistant Principal
Christopher, Beverly
Cafeteria
Christy, Christina
4th Grade ELA
Clark, Janey
3rd Grade Science/SS
Clifton, Delores
ERC Assistant
Collins, Lori
4th Grade Math
Collomp, Caroline
4th Grade Math
Cooper, Jessica
5th Grade Math
Corlew, Marla
Attendance Secretary
Cotriss, Auburn
2nd Grade Teacher
Cunningham, Sara
Assistant Principal
Daniel, Marion
Cafeteria
Daniel, Statia
RTI Assistant
Davidson, Sloan
1st Grade Teacher
Dycus, Cindy
Cafeteria
Ellis, Jessica
Kindergarten Teacher
Fink, Rebecca
1st Grade Teacher
Finney, Phyllis
2nd Grade Teacher
Fort, Caycee
Title I Assistant
Fulton, Kelly
Front Office Secretary
Fultz, Marvene
Special Education Teacher
Gallup, Aimee
TLC Daycare
Gooch, Stephanie
1st Grade Teacher
Greene, Chasidy
5th Grade Writing/Language
Grimsley, Renee
Kindergarten Teacher
Hall, Lisa
3rd Grade ELA
Higgins, Tia
Special Education Assistant
Hinson, Kim
Reading Interventionist
Hodge, Susan
TLC Daycare
Holland, Megan
K-2 Social Skills Teacher
Hollinsworth, Jennifer
Title I Assistant
Honeycutt, Anne
Title I Assistant
Hunter, Tara
PreK Assistant
James, Lindsey
Kindergarten Teacher
Jimerson, Gaby
Title I Assistant
Johnson, Lisa
ELL Teacher
Johnson, Malissa
CES Principal
Langley, Christopher
PE Teacher
Leege, Jessica
Special Education Assistant
Liberty, Officer Joshua
School Resource Officer
Little, Debbie
1st Grade Teacher
Logan, Faith
Kindergarten Teacher
Long, Judy
Special Education Teacher
Mansfield, Twylita
Special Education Assistant
Marcoulier, Nikki
Computer Lab Teacher
Martin, Amanda
PreSchool PEERS Teacher
Mash, Jamie
Bookkeeper
McConnell, Hannah
School Counselor
Melton, Denise
TLC Daycare Director
Metzger, Kyra
4th Grade ELA
Middlecamp, Beth
Special Education Assistant
Millan, Debra
3-5 Social Skills Teacher
Murphy, Kari
Title I Assistant
Oliphant, Sarah
3rd Grade Math/Science
Owen, Angie
Libriarian/Media Specialist
Pentecost, Stephan
Daycare
Puckett, Jennifer
3rd Grade ELA
Pyles, Connie
PreK Special Ed PEERS Teacher
Roza, Ben
ERC Special Education Teacher
            
Shaver, Tina
Kindergarten Teacher
Sherrill, Taylor
PE Teacher
Smith, Beverly
Cafeteria Manager
Sporleder, Lisa
PreK Special Education Assistant
Turbeville, Rebecca
Speech/Language Pathologist
Turner, Barry
Cafeteria
      
Weaver, Christy
Special Education Assistnat
Willoughby, Julie
Instructional Coach
Wolfe, Beth
Art Teacher
Womack, Jessica
5th Grade Math
© 2020. Dickson County School District. All Rights Reserved.