District Home

Staff Directory

Jeremy Baker
Baker, Jeremy
Front Office
Meredith Bledsoe
Bledsoe, Meredith
CTE Department
            
Stacy Bowman
Bowman, Stacy
Science Department
Mark Buck
Buck, Mark
CTE Department
Gayle Burton
Burton, Gayle
Special Education Department
Blake Chadwick
Chadwick, Blake
Social Studies Department
Stacie Choate
Choate, Stacie
Bookkeeper
Leslie Christy
Christy, Leslie
Assistant Principal
Christopher Clapper
Clapper, Christopher
Physical Education Department
Crissy Cole
Cole, Crissy
Front Office & ISS
Bridget Connell
Connell, Bridget
Guidance Department
Houston Daniel
Daniel, Houston
Mathematics Department
Kim Daniel
Daniel, Kim
Fine Arts Department
Melissa Daniel
Daniel, Melissa
Registrar
Christy Dawson
Dawson, Christy
Library Media Specialist
Tim Decker
Decker, Tim
Athletic Director & VHS
Keiland Dunigan
Dunigan, Keiland
Social Studies Department
Amy Faught
Faught, Amy
Front Office & Attendance
Kristen Ferree
Ferree, Kristen
ELA Department
Greg Grimsley
Grimsley, Greg
Guidance Department
Christine Grogan
Grogan, Christine
Instructional Coach
Anthony Hardin
Hardin, Anthony
CTE Department
Sandra Hayes
Hayes, Sandra
Front Office & Guidance
Libby Hernandez
Hernandez, Libby
CTE Department
Suzanne Hinton
Hinton, Suzanne
Foreign Language Department
Tracy Hinton
Hinton, Tracy
Special Education Department
Walter Hite
Hite, Walter
Science Department
Jeremy Howell
Howell, Jeremy
Special Education Department
Jackson, Nancy
CTE Department
Zeb James
James, Zeb
CTE Department
Steve Jones
Jones, Steve
Science Department
Kristie King
King, Kristie
Guidance Department
Ruth Kirkland
Kirkland, Ruth
ELA Department
Aaron Lee
Lee, Aaron
Mathematics Department
Joe Lovelace
Lovelace, Joe
SRO
Katy Maines
Maines, Katy
Special Education Department
McClanahan, Lisa
Nutrition Manager
Misty Meadows
Meadows, Misty
Assistant Principal
Mobley, Charlotte
Social Studies Department
Jodie Orman
Orman, Jodie
CTE Department
Johnathan Palmore
Palmore, Johnathan
ELA Department
Parker, Jessica
Physical Education Department
Lorial Pelton
Pelton, Lorial
Special Education Department
Marcus Peters
Peters, Marcus
Assistant Principal
Lamekia Primm
Primm, Lamekia
CTE Department
Robert Reid
Reid, Robert
ELA Department
Zachery Richards
Richards, Zachery
Fine Arts Department
Tina Romine
Romine, Tina
ELA Department
Daniel Salley
Salley, Daniel
CTE Department
Ronald Schlangen
Schlangen, Ronald
JROTC
Andrew Scott
Scott, Andrew
Social Studies Department
Brandon Smith
Smith, Brandon
Mathematics Department
Rachel Smith
Smith, Rachel
School Nurse
Belinda Southerland
Southerland, Belinda
Science & Special Education Departments
Polly Spencer
Spencer, Polly
Principal
Sandra Spicer
Spicer, Sandra
Mathematics & Special Education Departments
Marlee Stecker
Stecker, Marlee
Mathematics Department
Stewart, Cassie
Athletic Trainer
Jerald Stoss
Stoss, Jerald
Science Department
Kim Strasshofer
Strasshofer, Kim
Science Department
Robbie Street
Street, Robbie
Special Education Department
Christopher Sullivan
Sullivan, Christopher
ELA Department
Lisa Swaw
Swaw, Lisa
ELA & Special Education Departments
Taylor, Charles
CTE Department
Houston Thiel
Thiel, Houston
CTE Department
Sandra Walker
Walker, Sandra
Special Education Department
Lindsay Wall Newsom
Wall Newsom, Lindsay
Mathematics Department
Veronica Walton
Walton, Veronica
CTE Department
John Watwood
Watwood, John
JROTC
Lynn Wheatley
Wheatley, Lynn
Foreign Language Department
Wilson, Andy
Mathematics Department
Jacob Wilson
Wilson, Jacob
Mathematics Department
Russell Wilson
Wilson, Russell
Physical Education Department
Alex Wood
Wood, Alex
Fine Arts Department
Cassie Wright
Wright, Cassie
Science Department
Amy Wuertz
Wuertz, Amy
CTE Department
Lisa Zimdars
Zimdars, Lisa
Foreign Language Department
© 2019. Dickson County School District. All Rights Reserved.